MAGYARORSZÁG
Munkaerő-közvetítés, -kölcsönzés

Akadémia - Ha lemaradsz, kimaradsz – 11 nélkülözhetetlen újdonság, amit egy versenyképes HR osztályon ismerni kell

Nemrég kaptam egy üzenetet egy  tíz éves szakmai tapasztalattal rendelkező, rendszeresen HR-eseket oktató tanácsadótól azzal a kinyilatkoztatással, hogy neki nem szükséges tanulnia, mivel ő már tanítja a HR-t.
Egyrészt ezt azért furcsállom, mert én is nap mint nap tanulom az újdonságokat, és nem igazán látok olyan szakmát, ahol ne lenne szükség a technológiai fejlődés lekövetésére, másrészt  semmiképpen nem foglalkoztatnék az Akadémia vezetőjeként olyan oktatót vagy trénert, aki ne fejlesztené magát aktívan. Persze mindennek van piaca, a magam részéről viszont az ilyen előadó képzésén való részvételt kútba dobott pénznek érzem.
HR-esként is olyan fogalmakkal találkozhatunk, mint big data vagy felhő alapú adattárolás, a blogolási szabályzat vagy a gamification. A teljesség igénye nélkül a következő fogalmakkal és háttértartalmukkal érdemes tisztában lenni a 2010-es évek HR-esének:

Sokszínűség (diversity) menedzsment
Egy olyan témával kezdem, ami nem is annyira új, már ami a multi vállalkozásokat illeti. Viszont a magyar szakember hiány egyre inkább rákényszeríti a kisebb vállalkozásokat arra, hogy külföldi munkavállalókat foglalkoztassanak. Éppen ezért egyre több és egyre kisebb cégeknek is kell rendelkezniük a toborzáson túl integrációs stratégiával, mivel az ukrán, indiai, kínai, afrikai vagy bármely más földrészről/országból érkező munkavállalóikat és a régebben a cégnél dolgozókat a hosszú távú bennmaradás érdekében az egymás elfogadása irányában mozdítani szükséges. Integráció hiányában a nehezen és egyben drága toborzási pénzen megszerzett munkavállaló hamar új cég után fog nézni, esetleg régi kollégánkat veszíthetjük el az új környezet és annak okán keletkezett változások miatt.

Generációmenedzsment
A generációs különbségek mindig is az életünk részét képezték, de soha nem volt ekkora technikai tudásbeli és szokásbeli különbség a különböző generációk között, mint napjainkban. Míg a baby boomer generáció már javában dolgozott, amikor megjelentek az első irodai számítógépek, addig az X már szinte az elejétől megismerhette az új technológiákat, viszont közöttük is már sok a lemaradó, ami a mobil applikációkat, alkalmazásokat, felhő alapú rendszereket illeti. Az X generáció már fiatalként megismerhette az új technológiákat viszont az eljövendő idők munkavállalói, az online vagy Z generáció már igazi digitális bennszülöttként használja járóképes korától az új technológiákat, ennek megfelelően agyuk, finommotorikus mozgásaik, gondolkodásmódjuk és problémamegoldásaik is a mobil technológiák használatára állt rá.

Connected employees – a mindig online munkavállalók
Szintén a közösségi oldalakhoz és az új kommunikációs eszközöknek köszönhetően a munkavállalók többsége folyamatosan online üzemmódban van. Így a munkavégzés – levelek gyors átfutása, megválaszolása, chat a kollégákkal, szakmai cikkek olvasása vagy épp egy munkafolyamat online üzemmódú elvégzése – belefolyik az estébe, éjszakba, vagy a reggeli készülődés részévé válik. A munkáltatók részéről tendenciává is vált ennek elvárása, ami hosszú távon több problémát is okozhat, vagy ha úgy tetszik, odafigyelést igényel.

Közösségi oldal és blog szabályzat
Az online közösségi élet és kommunikáció a cégeket is szolgálhatja, de akár súlyos károkat is okozhat a munkáltatóknak. A HR brand kialakítása és fenntartása igen költséges folyamat, ennek megfelelően, mint értéket is kell óvnunk. Az átlagemberek sok témában írnak blog bejegyzéseket és postokat életük történéseiről. Mivel mindennapi életükre erős hatást gyakorol munkájuk, szóba kerülhetnek a napi munkavégzés során történt események, vezetői döntések és azok hatása vagy akár egy ügyféllel kapcsolatos vélemény is. Az új Mt. lehetőséget biztosít arra, hogy abban az esetben, ha e megnyilvánulások a cég image-t rombolják, a munkavállaló feleljen értük. Viszont ha a dolgozói oldalt nézzük, a többség számára nem egyértelmű, hogy miről és mennyit kommunikálhat. A félreértések és a felesleges konfliktusok elkerülése végett célszerű szabályzatot készíteni ennek kiszűrésére.

Kiégés menedzsment, vezetői érzékenyítés
A folyamatosan online üzemmódban üzemelő, a munkakörök összevonásai miatt 10-12 órákat dolgozó munkavállalók folyamatosan nagy stressznek vannak kitéve, munka-magánélet egyensúlyuk teljesen felborulhat. A munkahelyi többletmunkák miatt sokuknak magánéleti problémái is lesznek, így nem csoda, hogy egyre többen és egyre gyorsabban jutnak el a kiégéshez, ami az egyénre nézve egészségkárosító hatású is lehet a motiváció elvesztése mellett. Akármelyik hatását is nézzük, mindenképpen megjelenik a munkavállalói teljesítményben, az eredményesen ledolgozott órák számában is.  Amellett, hogy többségünk hallott már a kiégéséről, szükség van arra, hogy a közép- és felsővezetői réteg is képes legyen felismerni a kiégés tünet együttesét és legalább alapszinten segítséget nyújtani a munkavállalónak a leküzdésben.

Szakember utánpótlás képzés
A gyors munkavállalói cserék, az elvándorlás és sok területen a folyamatos szakemberhiány egyre több cégnél generál súlyos bevétel kiesést. A munkakörök betöltésére több megoldás mellett a fiatal, pályakezdő munkavállalói réteg képzése is megjelent, mint megoldás. Egyre több vállalkozás indít rögtön a próbaidő kezdetén képzést, akadémiát annak érdekében, hogy az oktatási intézményekből kikerült, elméleti tudással rendelkező fiatalok vagy periféria szakterületen dolgozók átképzésével jusson megfelelő munkaerőhöz. A képzések igen sok pénzt emésztenek fel, de még mindig kisebb összeget jelentenek, mint a szakértelem hiányából eredő bevétel kiesések.

Gamification
A játékosítás egyre több területre tör be, ami egyenes következménye az online létnek. A fiatal generációk képzésében sajátosságaiknak köszönhetően szükség van az élmény alapú játékos felmérési és tanulási formákra. A digitális világ jelentősen csökkentheti is képzési költségeinket, ha olyan applikációkkal segítjük az ügyfelekkel való kapcsolattartást mint például a névjegyalbumhoz rendelhető, kérdéssor alapján a személyiségtípust megállapító mobilra telepíthető alkalmazás, ami még az adott személyhez kapcsolódó kommunikációs stílusunk és stratégiánk kialakításában is segít. Egyes játékok segíthetek a kompetencia felmérésben is, ami a játék során hozott döntések alapján kompetencia katalógust készít. A kompetencia katalógus pedig jó alapot ad a személyre szabott és tényleg a szükségleteknek megfelelő képzési terv elkészítéséhez is.

Virtuális menedzsment
A vezetői lét új kihívásai közé tartozik az online vezetés is. A beosztottak sokszor más országokban vagy földrészeken végzik munkájukat, távol a vezetőtől. Ilyen esetekben a személyes vezetés során begyakorolt és fejlesztett kompetenciák egy része kiesik, helyükbe más típusú kommunikációs, problémamegoldó vagy mentori képességek kerülnek. E képességek fejlesztésére minden olyan vezetőnek szüksége van, aki hagyományos – helyben lévő – csapata helyett távmenedzsmenttel kell, hogy vezesse sikerre csapatát.

Szervezetoptimalizálás
A cégek életében a gazdasági válság kezdete óta sok változás történt, amelynek mindegyike lecsapódott a munkavállalói létszámra és összetételre. Munkakörök kerültek összevonásra, megszüntetésre, a vezetői/adminisztratív és végrehajtói állomány aránya is egyre jobban változik. A munkakörök ellátásához szükséges technológiai háttér is folyamatos változásban van. A szervezetek egy része az egyes tevékenységek kiszervezésében, a munkavállalói létszám egy részének kölcsönzésében, a munkakörök, felelősségi körök átalakításában látja a megoldást. A világ változásaihoz igazított jól megtervezett szervezet pedig hamar eredményekhez is vezethet egy-egy szektoron belül

Rugalmas és szociálisan érzékeny munkahely
A jó szakembert meg kell becsülni. Régi mondás, új alapokkal. A szakemberhiánynak köszönhetően egyre többen érzik úgy, hogy munkahelyüktől többet szeretnének kapni a fizetésen kívül. A munkavállalók az interneten elérhető információk segítségével gyorsan értesülnek az olyan mozgalmakról, mint a gyermekbarát vagy kutyabarát munkahelyek, az egészségnapot vagy fitnesztermet biztosító munkáltatók, és ugyan ki ne látta volna a Google kreatív és egyben inspiráló irodáit? Sok munkavállalói felmérés eredményezi ma már azt, hogy a munkahelyi környezet és a juttatási csomag ugyanolyan, ha nem fontosabb tényező, mint maga a fizetés.

A fenti témák mindegyikével részletesen és behatóan foglalkozik gyakorlatorientált HR képzésünk, amelyről további információkat a következő linken találhat:  http://bdoakademia.hu/a/kepzesek/hr-kepzesek/180-oras-gyakorlatorientalt-hr-szakmai-kepzes



Referenciák



Belépés / Regisztráció
E-mail cím
Jelszó


BDO Magyarország BDO Akadémia Munkaügyi Portál

Copyright © 2025 BDO Magyarország HR Kft. | RSS | Adatvédelmi nyilatkozat | Jogi nyilatkozat | Kapcsolat
A BDO Magyarország cégcsoport tagjai magyar korlátolt felelősségű társaságok, az egyesült királyságbeli BDO International Limited garancia alapú korlátolt felelősségű társaság tagjai. A „BDO” a BDO hálózat és minden BDO tagvállalat márkaneve.